Aktualności

15 kwietnia Światowy Dzień Trzeźwości

Lekarze rodzinni z okazji Światowego Dnia Trzeźwości przypadającego co roku 15 kwietnia przypominają, że Alkoholizm jest jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Z powodu nadużywania alkoholu co roku w Polsce umierają tysiące ludzi. Alkohol niesie za sobą nie tylko śmierć, ale także przemoc i patologię.

Pod względem ilości wypijanego alkoholu Polska wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce zarówno w Europie, jak i na świecie.

„Ze statystyk wynika, że wśród osób pijących w nadmiarze znajdują się przede wszystkim mężczyźni. Jednak i kobiety – szczególnie w krajach wyżej rozwiniętych ekonomicznie – często sięgają po wysokoprocentowe trunki. Coraz częściej notuje się przypadki zatruć wśród nieletnich i osób młodych (15-29 lat). Rocznie w Polsce alkoholem zatruwa się blisko 2 tysiące osób. Tyle samo umiera z powodu chorób spowodowanych alkoholem” – piszą w apelu lekarze PPOZ.

15 kwietnia jest doskonałą okazją do przypomnienia, jak szkodliwe i zabójcze jest niekontrolowane picie w nadmiarze. I to nie tylko wódki, ale także wina i piwa. Regularne popijanie, nawet w niewielkich ilościach, szybko prowadzi do uzależnienia. Alkoholizm to bardzo ciężka choroba. Leczenie wymaga ogromnego wysiłku zarówno ze strony pacjenta i rodziny , ale i lekarza – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

W Polsce ponad milion osób jest uzależnionych od alkoholu. Dane te są jednak mało wymierne, gdyż spora grupa ludzi nie przyznaje się głośno do swojego problemu, albo go jeszcze nie zauważa, mimo że pije w tzw. szkodliwy sposób prowadzący raczej nieuchronnie do alkoholizmu.

Alkohol w nadmiarze wywiera bardzo negatywny wpływ nie tylko na funkcjonowanie w społeczeństwie, ale także na organizm człowieka. Niszczy tkanki i narządy. Jest źródłem chorób wątroby – marskości oraz nowotworów. Wpływa negatywnie na układ krążenia (serce), układ nerwowy (wywołuje zaburzenia snu, omamy), pokarmowy, uszkadza nerki i obniża odporność. Ma negatywny wpływ na cerę i włosy. Przyczynia się do wypłukiwania z organizmu składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania: witaminy A i B, kwasu foliowego, cynku i wapnia. Przyśpiesza proces starzenia. To podstępny zabójca – ostrzegają lekarze rodzinni.

„Przesłaniem Światowego Dnia Trzeźwości jest namawianie do wstrzemięźliwości i zachowania umiaru w piciu. Wino czerwone, raz na jakiś czas- ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Antyoksydanty (przeciwutleniacze) pomagają w walce z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za starzenie się organizmu. Kieliszek do obiadu poprawia trawienie. Alkohol jest dla ludzi mądrych, ale 15 kwietnia można uczcić toastem… bez kieliszka” – proponują lekarze PPOZ.

 

Źródło: Internet

Zobacz także...

Wolontariat w Przedszkolu

Wolontariat w Przedszkolu

W ramach współpracy z Przedszkolem Kubusia Puchatka w Turku tym razem Wolontariuszka Karolina z Centrum Wolontariatu MOPS Turek,...

Wolontariusze na Pikniku w Parku

Wolontariusze na Pikniku w Parku

14 kwietnia w niedzielę w Parku Miejskim w Turku, Wolontariusze z Centrum Wolontariatu MOPS Turek pomagali dzieciom i zachęcali ich do...

Pływali dla Laurki!!

Pływali dla Laurki!!

5 kwietnia b.r od godz. 18.00 do 23.00 odbył się Nocny Maraton Pływania. Osoby chętne, pływali dla Laury w Nocnym Maratonie Pływackim,...

Wolontersi i WoloWariaci razem!!

Wolontersi i WoloWariaci razem!!

Kochani!!! Nasi wspaniali Wolontersi ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Cisewiu po raz kolejny zebrali i przekazali Nam..... tym...

Nabór uczestników do Programu Opieka wytchnieniowa dla...

Nabór uczestników do Programu...

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku ogłasza nabór uczestników w ramach programu resortowego...