• sierpnia

    31

    2022
  • 42

KOPALNIA SOLI W KŁODAWIE - WYCIECZKA

              

 

 

30 sierpnia 2022r. dzieci i młodzież realizująca zadanie "Kurs samoobrony" biorąca udział w projekcie pn. "Przemoc zabiera moc" w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - edycja 2022" wraz z opiekunami  zwiedzili największą czynną w Polsce Kopalnię Soli w Kłodawie.

Wycieczkę rozpoczęła zbiórka wszystkich uczestników wycieczki ok. godz. 7:40, a następnie, po sprawdzeniu obecności, zajęciu miejsc w autokarze, grupa wyruszyła do Kłodawy, gdzie na uczestników czekali przewodnicy i wiele atrakcji do obejrzenia.

Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem. Zjazd windą na głębokość 600 m zrobił na dzieciach duże wrażenie. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kilkunastometrowa trasa do pokonania a  po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

Kopalnia inna niż pozostałe posiada podziemne trasy turystyczne. Przy okazji zwiedzania podziemi, dowiedzieliśmy się jak wydobywana jest sól, którą używamy w kuchni. Sól wydobywana w Kłodawie ma wiele odcieni a głównie jest to sól biała i różowa. Zdarza się sól błękitna co jest wielką rzadkością.

Program zwiedzania obejmował prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli, zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia niezapomniane wrażenia), przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Obejrzenie wyeksploatowanych komór solnych. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego.

Miejsce to pozwoliło naszym uczestnikom na zrelaksowanie się. Na koniec dzieci zakupiły drobne pamiątki, które będą miłym wspomnieniem wycieczki.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni i bardzo zadowoleni dotarli do Turku ok. godz. 13:00. Wycieczkę należy zdecydowanie zaliczyć od udanych.

 

  • Telefon:
    63 280-36-62, 63 2891986

  • ul. Konińska 4, 62-700 Turek

O Nas

Witamy serdecznie na oficjalnej stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Turku. Znajdziecie tutaj Państwo informacje, w szczególności: z zakresu pomocy społecznej, pomocy osobom niepełnosprawnym, pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom, dotkniętych problemem przemocy a także wszystko o wolontariacie.

WIĘCEJ
© Copyright 2015 Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Turku.
projekt i realizacja