Centrum Wolontariatu

Informacje dla organizacji

Centrum Wolontariatu

Zanim zaczniecie współpracę z wolontariuszem spróbujecie odpowiedzieć na kilka pytań:

co może robić wolontariusz w Twojej organizacji / instytucji?
Zastanów się do czego potrzebny Ci wolontariusz. Jakie zadania mógłby wykonywać, co mógłby robić, w czym mógłby pomóc Twojej organizacji? Spisz wszystkie czynności czy zadania, które chcesz powierzyć wolontariuszowi. Im dokładniej przemyślisz tę kwestię tym łatwiej będzie pozyskać wolontariusza i później współpracować z nim.

czy potrzebujesz wolontariusza?
Spróbuj zastanowić się czy w twojej organizacji/instytucji potrzebny jest wolontariusz. Przeanalizuj zasoby ludzkie organizacji i zastanów się czy ktoś z już pracujących osób nie chciałby wykonywać zadań, które opisałeś w poprzednim pytaniu. Jeśli zatrudnisz wolontariusza do zadania, które chce wykonywać jeden z pracowników organizacji może spowodować to powstawanie nieprzyjemnej sytuacji wewnątrz organizacji.

czy masz miejsce dla wolontariusza?
Zastanów się nad czasem i miejscem pracy wolontariusza, czyli kiedy i gdzie ma przychodzić wolontariusz. Gdzie ma wykonywać to co mu powierzysz - czy u siebie w domu, czy w twojej organizacji czy może jeszcze gdzieś indziej? Przygotuj dla niego odpowiednie miejsce i wyposażenie - np. jeśli ma pomagać w nauce dzieciom musi mieć do tego spokoje, odosobnione miejsce ze stolikiem, jeśli ma pomagać w prowadzeniu korespondencji elektronicznej w twoim biurze musi mieć dostęp do komputera itp.
Pomyśl kiedy chciałbyś, żeby wolontariusz przychodził i na jaki czas - czy ma być to poniedziałek rano czy sobota w południe?

jaki wolontariusz jest  Ci potrzebny?
Zbuduj portret wolontariusza, którego chcesz zatrudnić - pomyśl o wieku wolontariusza, jego wykształceniu, umiejętnościach i doświadczeniu. Kto mógłby najlepiej wykonać powierzone przez Ciebie zadania - czy gimnazjalistka, czy student politechniki czy pani na emeryturze? Zastanów się też co może zachęcić wolontariusza do pomocy właśnie twojej organizacji.

gdzie są wolontariusze?
Pomyśl gdzie mogą być wolontariusze, którzy spełniają twoje kryteria, czyli gdzie najszybciej znajdziesz wolontariusza, który jest Ci potrzebny. Twoja oferta musi dotrzeć do potencjalnych kandydatów spełniających twoje oczekiwania. Może to być plakat w szkole, ogłoszenie w klubie pracy bądź gazecie lokalnej.

porozmawiaj z każdym kandydatem
Z każdą osobą, która się do Ciebie zgłosi porozmawiaj osobiście. Przedstaw jej swoje wymagania i wysłuchaj oczekiwań jakie ma dany wolontariusz względem Ciebie. Jeżeli dopasujecie się - możecie zacząć współpracę.
Jeśli poszukujesz większej ilości wolontariuszy do tego samego działania możesz zrobić jedno większe spotkanie informacyjne na którym opowiesz o zadaniach i twoich oczekiwaniach - po spotkaniu zostaną tylko zainteresowane osoby.