Alkohol Jest narkotykiem najbardziej znanym, najbardziej rozpowszechnionym i legalnie dostępnym.
Co się dzieje z człowiekiem, pod wpływem alkoholu?
Początkowo staje się rozluźniony, beztroski. Znika nieśmiałość, lęk. Lekki rausz to zazwyczaj stan bardzo przyjemny: dobry nastrój i szampańska zabawa. To, co wcześniej wydawało się bardzo trudne, (na przykład nawiązanie rozmowy z interesującą go osobą), teraz nie stanowi najmniejszego problemu.
Kolejne dawki coraz bardziej zmieniają zachowanie: zaczyna mieć kłopoty z utrzymaniem równowagi, mówi dość nieskładnie i bardzo niewyraźnie. Nagle zaczyna pałać miłością do przypadkowo poznanej osoby, lub wręcz przeciwnie okazuje złość, agresję.
Jeśli nadal pije, zazwyczaj „urywa mu się film”, traci świadomość. Następnego dnia nie pamięta, co właściwie robił. Czuje się strasznie: boli go głowa, jest mu niedobrze, wszystko go drażni.
Co się dzieje z organizmem i psychiką człowieka, który nadużywa alkoholu?
Alkohol, podobnie jak inne narkotyki uzależnia fizycznie i psychicznie. Początkowo zazwyczaj objawia się to potrzebą wypicia kilku drinków dziennie, żeby rozluźnić się albo zasnąć. Kiedy brakuje alkoholu, osoba uzależniona staje się drażliwa, nerwowa.
W następnych fazach uzależnienia alkohol zaczyna pełnić coraz ważniejszą rolę w jego życiu: musi być zawsze pod ręką, bo łatwo przecież znaleźć pretekst żeby się napić.
Wszystkie wcześniej ważne sprawy (rodzina, dom, przyjaciele, praca) schodzą na plan dalszy.
Człowiek, który jest uzależniony nie chce przyjąć do wiadomości, że jest chory, że coś z nim jest nie tak. Uważa, że to świat wokół niego zwariował, a ludzie, którzy go otaczają szukają „dziury w całym”, a na dodatek są przeciwko niemu, za wszelką cenę chcą mu zaszkodzić.
Coraz częściej nie dotrzymuje podjętych zobowiązań, ma kłopoty z utrzymaniem się w pracy.
Zdarzają mu się tzw. ciągi alkoholowe, czyli picie bez przerwy przez kilka dni a nawet tygodni. Żeby nie mieć „kaca” stosuje metodę „klin klinem” - kiedy zaczyna czuć się źle, wypija kolejną dawkę alkoholu.
W skrajnych przypadkach człowiek uzależniony pije bez przerwy, żeby utrzymać stan zmienionej świadomości. Gwałtowne odstawienie alkoholu powoduje bowiem ciężką postać objawów abstynencyjnych: bardzo się poci, trzęsie się, ma kłopoty ze snem, a także przyspieszone tętno i podwyższone ciśnienie krwi. Czuje się przerażony i bardzo smutny.
Alkohol uszkadza prawie wszystkie narządy, łącznie z mózgiem, obwodowym układem nerwowym, sercem oraz układem odpornościowym.
Zwiększa także prawdopodobieństwo zarażenia wirusem HIV. Pod wpływem alkoholu dochodzi bowiem często do przypadkowych kontaktów seksualnych.
Połowa samobójstw, śmiertelnych wypadków, m.in. drogowych dzieje się także pod wpływem alkoholu.
Ostre zatrucie.
Duże ilości alkoholu prowadzą do utraty świadomości, depresji układu oddechowego a nawet śmierci.
na podstawie broszury: M. Pych, J. Gabrysiak „Alkohol działanie, skutki nadużywania. Narkotyki rodzaje, działanie, skutki nadużywania”